Životnost roubenky můžete ovlivnit. Roli bude hrát pozemek i orientace domu

24.1.2021

Bylo prokázané, že lidé mají tendenci stěhovat se na venkov a za prací dojíždět. Tento trend se výrazně vyzdvihl a skončil na pomyslném žebříčku na první místě, a to vloni díky pandemii koronaviru, která nejen na území České republiky vypukla. Zájem vzrostl především o chaty, chalupy, ale také o moderní roubenky, které už dávno nemusí vypadat jako ty, které známe z pohádek. Dřevostavby se dnes mohou svým vzhledem přirovnat ke klasickým zděným domkům, které jsou k vidění u vás v ulici.

Pokud jste se také rozhodli investovat do vlastního dřevěného bydlení na kraji vesnice, možná vám učarovala ona zmiňovaná roubenka. A jelikož se nejedná o levnou záležitost, nabízí se otázka, jak prodloužit životnost tomuto typu bydlení. Jen málokterý člověk ví, že životnost roubenky může ovlivnit. Na její trvalost má totiž vliv nejen pozemek, na němž bude stát, ale také její orientace.

Pozemek vybírejte na základě proudění vzduchu i podle sluníčka

Chcete, aby roubenka, do které budete investovat, stála opravdu dlouhé roky? Je třeba vybrat vhodný pozemek. Ideální pozemek je takový, kam občas svítí sluníčko a kudy sem tam proudí vzduch. Nevhodná jsou místa u lesa nebo v blízkosti vodního toku, odkud plyne přílišná vlhkost. Jestliže chcete na takovém místě přece jenom vystavět své dřevěné obydlí, popřemýšlejte nad tím, jestli stranu směřující k lesu nebo vodnímu toku neuděláte ze zdiva, nikoliv ze dřeva. Zdivo přece jenom odolává vlhkosti o něco lépe. V tomto případě se bude jednat už o poloroubenky, které se už po staletí staví právě v blízkostí českých chráněných krajinných oblastí.

Na jakou stranu se vaše roubenka dívá?

Čili i orientace nemovitosti hraje zásadní roli na životnost dřevěného příbytku. Na západ se zpravidla orientují velké přesahy střech, štít se naopak k západu otáčet nemá. Jedná se totiž o choulostivou část domu, která je velice citlivá hlavně na déšť.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky