5.11.2020
Dřevostavby jsou dnes opravdu skvělou alternativou klasických zděných domů. Řada lidí by však mohla namítat a tvrdit, že dřevostavby se v mnohém liší. Kupříkladu že dřevostavby jsou náchylnější k požárům, respektive že při požáru shoří jako papír. To je však jen jeden z celé řady mýtů, jež je zapotřebí vyvrátit.
I když se tomu možná nechce věřit, dřevostavby jsou skutečně stejně odolné při požárech jako klasické zděné domy. Už při výstavbě dřevěného domku se musí postupovat podle platných protipožárních předpisů, jedním z nich jsou i ochranné nátěry nebo velkými průřezy, které hoření zpomalují. Při požáru by se na povrchu materiálu vytvořila takzvaná uhlíková krusta, která zabrání dalšímu přísunu vzduchu, a tedy i šíření ohně.
Větším nebezpečím je tak to, že chytne zařízení interiéru. To by totiž mohlo shořet daleko dříve než samotná dřevostavba. To ostatně platí i v případě klasických zděných domů.
Dalším velice častým mýtem, který lidé ukrývají ve své hlavě, je, že dřevostavby dlouho nevydrží. Že zkrátka nemají takovou životnost jako domy, které jsou postavené z cihel a malty. Jenže samozřejmě i toto je omyl. Dřevostavby (i podle odborníků) mají tendenci přežít i vaše vnoučata.
Samozřejmě stejně jako v případě klasických zděných domů je zapotřebí dbát na pravidelnou údržbu. Provádějte pravidelné nátěry nebo alespoň kontroly příbytku, abyste předcházeli problémům a aby vám taková dřevostavba vydržela i sto let.
Co je opravdu zásadní výhodou, dřevostavby se přizpůsobují stylu bydlení současného i budoucího světa. Není problém budovu rozšířit o další místnosti, aniž by se muselo cokoli bourat. Navíc díky nízké energetické náročnosti nijak nezatěžují přírodu a jejich případná modernizace není náročná ani na práci, ani na materiál, dokonce není náročná ani po finanční stránce.