7.10.2020
V posledních letech srubů a roubenek v České republice přibývá. Lidé touží mít takové příjemné zázemí, kde budou moct trávit své volné chvíle. Zatímco roubenky spíše zapadají do drobných vesniček, sruby se staví hlavně v přírodě. Možná proto jsou o malinko oblíbenější než druhé zmiňované dřevěné příbytky. Že nad jedním takovým srubem uvažujete? Pojďme si zmínit přední výhody bydlení, které je nadčasové.
Jak již bylo zmíněno, dřevěných příbytků rapidně přibývá na území České republiky. Zájem roste především o sruby, které už dávno neslouží jenom jako chata nebo chalupa, ale jako rodinný dům k celoročnímu obývání. K jeho nesporným výhodám patří především nadčasovost a to, že nestárne. I odborníci jsou toho názoru, že z módy pravděpodobně nikdy nevyjde.
Další pozitivní vlastností je příjemné klima, které se udržuje v domě. Sruby jsou perfektně izolovány (vždyť dřevo se pyšní výjimečnými izolačními vlastnostmi), navíc to uvnitř voní po dřevu ještě dlouhé roky po postavení příbytku. Co skvělý dojem z přírodního domu umocňuje jsou materiály, které dopomáhají k ještě lepší izolaci. Mluvíme kupříkladu o ovčí vlně nebo lnu, jež se používají nejčastěji. Jejich izolační vlastnosti jsou stejně ozkoušené jako ty dřeva.
Náš výčet výhod srubů není ale ani zdaleka u konce. Sruby jsou známé také tím, že jsou poměrně rychle postavené. Nemusíte na ně čekat roky, stačí, aby uschnulo dřevo a bude brzy dokonáno. Obvykle se sruby postaví i během tří měsíců, zatímco klasický zděný domek by trval daleko déle i jeden rok.
Abychom však nemluvili jenom o pozitivech, je třeba zmínit i negativa tohoto typu bydlení. Přece jenom cokoliv na světě má svůj rub i líc a v případě srubů tomu není jinak. Za jistou nevýhodu lze brát stěny z kulatin, což bude dělat problém hlavně při zavádění zásuvek.