Srub, roubenku nebo klasickou moderní dřevostavbu? Seznamte se s jednotlivými typy

30.12.2020

Není pochyb ani sporu o tom, že dřevostavby jsou hitem dnešní doby. Jsou lákadlem hlavně díky své nízké ceně i rychlosti výstavby. Zatímco někdo si pod dřevěným příbytkem představí krásnou romantickou roubenku jako z pohádky, jiný si představí kanadský srub ležící na okraji lesa, kde je mír a klid. Někdo si však vybaví moderní dřevostavby, které stojí v městské ulici a od klasického zděného domu jsou naprosto k nerozeznání. Jakou dřevostavbu si necháte postavit vy?

Moderní dřevostavby pro rodinný život

Pokud bychom se měli zabývat posledními zmíněnými dřevostavbami, řekli bychom, že jsou vhodné pro rodinný život. Pyšní se dlouhou životností, také skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi a mimo jiné i rychlostí výstavby.

Postavit je lze z těžkých i lehkých skeletů, nejvíce se však staví ze sendvičových panelů, kdy se na nosnou konstrukci upevňují sendvičové panely tvořeny dvěma deskami vyplněné tepelnou izolací z polystyrenu nebo minerálních vláken.

Sruby nejen na okraji lesa

S příchodem nového typu koronaviru se většina lidí začala uchylovat z měst na venkov, kde byl nejen klid, ale také poměrné bezpečí. Aktivně se začaly skupovat chaty, chalupy nebo stavět právě sruby, které už dávno nestojí jenom na kraji lesa.

Nosná konstrukce v případě srubů je většinou opracovanou kulatinou. Staví se jako skládačka. Při výstavbě je však velice důležité se zaměřit na ochranu proti plísním a jiným škůdcům, aby se vniku nevítaných hostů přece jenom předešlo.

Roubenky jako z pohádek

I o romantické roubenky je stále zájem. Od srubů se liší především opracováním trámů. Pro roubenky je typické takzvané roubení, kdy roh stěn je rybinovým spojem trámů. Aby byly roubenky také nízkoenergetickým bydlením, při výstavbě se nezapomíná ani na izolace či tmel.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky