Srub nebo roubenka? To je oč tu běží

26.9.2020

Je vaším snem postavit si příjemné dřevěné stavení, které se bude nacházet kousek od lesa nebo louky? Chcete se ráno probudit na místě, kde neuslyšíte nic víc než zpěv ranních ptáků? Pak jsou roubenky a sruby tím, nad čím uvažujete. Možná však patříte k jedincům, kteří se nedokážou rozhodnout mezi zmiňovanými dvěma dřevostavbami. Srubem se rozumí obydlí postavené z kulatin, roubenka je pak tvořená trámy. Že jsme vám s tím moc nepomohli? Víme, co rozhodování významně usnadní.

Rozhodování usnadní lokalita

Máte vybrané místo, kde chcete své dřevěné obydlí postavit? Pak vám to může významně usnadnit rozhodování. Ne na všech pozemcích se totiž smí stavět jakékoli obydlí. Problém bývá hlavně s pozemky, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti. V takových případech bývá předem určeno, jaké stavby mohou vzniknout. Řídíte se zkrátka stanovenými pravidly a nařízeními.

Obecně ale platí, že sruby jsou vhodné hlavně na samotu a k lesu. Nejen, že zde skvěle vyniknout, ale také nejsou tak náchylné na povětrnostní vlivy. Roubenky však na povětrnostní vlivy náchylnější jsou, proto více zapadnou do vesnice.

Rozhoduje i rychlost výstavby

I když se ví, že dřevostavby obecně se staví poměrně rychle, mezi roubenkami a sruby byste našli i v tomto případě nějaké rozdíly. Obecně lze říct, že je rychlejší výstavba roubenky, kterou lze navíc připravit i takzvaně "na klíč". Čili ihned po výstavbě je možné se nastěhovat. To lze sice i v případě srubu, jeho doba výstavby se však významně liší. Jelikož musí dřevo srubu vysychat a teprve poté je možné srub dokončit, než se nastěhujete, může být rok pryč.

Jak je to s údržbou?

Jelikož jste si moc dobře vědomi toho, že aby byla zajištěna dlouhá životnost příbytku, musíte se o ni správně starat, pokládáte si otázku, jak je to s údržbou daných stavení. V případě péče o roubenku se používají hlavně nátěry, po kterých zůstává dřevo nejen pružné, ale také živé. Ty se aplikují po pěti až osmi letech. Ostatně stejné je to také u srubu, kdy se aplikují téže nátěry. Mohou to být kupříkladu nátěry včelím voskem nebo lněnými oleji.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky