Při stavbě dřevostavby pamatujte na zásady konstrukční ochrany dřevěných konstrukcí

29.1.2021

Při realizaci dřevostaveb je už zavedeným pojmem jakýsi souhrn zásad, kterému se také jinak říká "konstrukční ochrana dřevěných konstrukcí". Jedná se o pravidla, která zajišťují ochranu konstrukce a jejích dílců či dalších prvků stavby, a to v celém životním cyklu. Při dodržení zásad bude zaručena dlouhá životnost moderní dřevostavby rovnající se té, kterou se pyšní klasické zděné domy.

Předním úkolem zmiňované konstrukční ochrany dřevěných konstrukcí je minimalizovat vlhkost, která jakožto nevítaný host může spáchat řadu škod nejen v klasické dřevostavbě, ale i v klasickém zděném obydlí. Na přítomnosti vlhkosti ve srubu, roubence či jiné dřevostavbě na klíč má podíl jak umístění dřevostavby, tak zastřešení jednotlivých prvků nebo základy stavby.

Dřevostavbu umístěte na slunnou, provětrávanou plochu

Co se týče umístění dřevostavby, v ideálním případě ji umístěte na slunečnou, dobře provětrávanou plochu. Tento typ příbytků rozhodně nepatří na nezastíněná místa v blízkosti lesa. Vyšší podíl srážek stejně jako vyšší pravděpodobnost přívalových dešťů umí s vlhkostí v dřevostavbě pořádně zamávat.

Abyste předcházeli vysoké vlhkosti, je také důležité věnovat pozornost správnému zastřešení. Dřevěné příbytky by obecně neměly být s plochými střechami. Přednost mají dostávat kompaktní, nečlenité tvary domu.

Na základech záleží

Jak již bylo zmíněno, mezi zásady konstrukční ochrany dřevěných konstrukcí patří i základy stavby. Jelikož je hlavním úkolem zmiňovaných pravidel hlavně eliminovat, respektive minimalizovat vlhkost, je dobré založit dům na pilotách nebo vrtaných pilířích. Pod domem se tak nechá provětrávaný a snadno kontrolovatelný prostor, který vyřeší problematiku držící se vlhkosti.

Pokud byste se rozhodli pro klasické položení domu, je zapotřebí sokl domu chránit okapním chodníčkem.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky