22.7.2021
Ačkoli stále roste zájem o dřevostavby, stále dominují tradiční zděné domy. Odborníci upozorňují na to, že si stále ještě neuvědomujeme potenciál, který na domácím stavebním trhu spočívá ve výstavbě dřevostaveb. V České republice bylo v roce 2018 postaveno celkem 2945 dřevostaveb, což činí 16,1 % ze všech postavených rodinných domů (těch bylo pro tento rok 18 287). Statisticky se jednalo o moderní dřevostavby s dispozicí 4+1.
Důvodem rostoucí obliby (například v roce 2017 bylo postaveno jen 2159 dřevostaveb, v roce 2016 to bylo 2013) je skutečnost, že dřevostavby jsou energeticky úspornější a současně šetrnější k životnímu prostředí. Stavba nových domů (zděných) tvoří přibližně 40 % emisí CO2 do atmosféry. Dřevostavby mají vyšší tepelnou kapacitu a negativní emise CO2, takže mohou významně pomoci proti změně klimatu.
Při stavbě dřevěných domů se nepoužívá tolik vody, jako v případě zděných staveb. Tam je zapotřebí vody k výrobě betonu, malty a dalších prvků. Navíc, dřevěné stavby neprodukují emise skleníkových plynů. Naopak, dřevo je materiál, který dokáže CO2 absorbovat ze vzduchu. Vzhledem k tomu, že dřevo má lepší izolační vlastnosti než beton, snižuje energetickou potřebu domácnosti. To využijete jak při vytápění, tak také při chlazení interiéru.
Dřevo není toxickým materiálem, takže nepřináší žádná potenciální rizika. Vdechováním některých materiálů může vzniknout riziko vzniku respiračních onemocnění (v extrémních případech až ke vzniku rakoviny). Dřevo takové vlastnosti nemá, je naprosto bezpečné. Výhodou je taktéž rychlost montáže: dřevostavby bývají postaveny rychleji, než ty zděné. Právě rychlost je ale důvodem, proč se spousta lidí obává, že dřevostavby jsou méně odolné. Ve skutečnosti tomu tak není.
Při stavbě dřevěných domů se využívá mnohem méně vody. Také v této skutečnosti spočívá skrytý potenciál těchto druhů staveb.