Počet dřevěných domů v České republice roste

22.7.2021

Ačkoli stále roste zájem o dřevostavby, stále dominují tradiční zděné domy. Odborníci upozorňují na to, že si stále ještě neuvědomujeme potenciál, který na domácím stavebním trhu spočívá ve výstavbě dřevostaveb. V České republice bylo v roce 2018 postaveno celkem 2945 dřevostaveb, což činí 16,1 % ze všech postavených rodinných domů (těch bylo pro tento rok 18 287). Statisticky se jednalo o moderní dřevostavby s dispozicí 4+1.

Proč jsou tak oblíbené?

Důvodem rostoucí obliby (například v roce 2017 bylo postaveno jen 2159 dřevostaveb, v roce 2016 to bylo 2013) je skutečnost, že dřevostavby jsou energeticky úspornější a současně šetrnější k životnímu prostředí. Stavba nových domů (zděných) tvoří přibližně 40 % emisí CO2 do atmosféry. Dřevostavby mají vyšší tepelnou kapacitu a negativní emise CO2, takže mohou významně pomoci proti změně klimatu.

Dřevostavby vs. zděné stavby

Při stavbě dřevěných domů se nepoužívá tolik vody, jako v případě zděných staveb. Tam je zapotřebí vody k výrobě betonu, malty a dalších prvků. Navíc, dřevěné stavby neprodukují emise skleníkových plynů. Naopak, dřevo je materiál, který dokáže CO2 absorbovat ze vzduchu. Vzhledem k tomu, že dřevo má lepší izolační vlastnosti než beton, snižuje energetickou potřebu domácnosti. To využijete jak při vytápění, tak také při chlazení interiéru.

Netoxický materiál

Dřevo není toxickým materiálem, takže nepřináší žádná potenciální rizika. Vdechováním některých materiálů může vzniknout riziko vzniku respiračních onemocnění (v extrémních případech až ke vzniku rakoviny). Dřevo takové vlastnosti nemá, je naprosto bezpečné. Výhodou je taktéž rychlost montáže: dřevostavby bývají postaveny rychleji, než ty zděné. Právě rychlost je ale důvodem, proč se spousta lidí obává, že dřevostavby jsou méně odolné. Ve skutečnosti tomu tak není.

Méně použité vody

Při stavbě dřevěných domů se využívá mnohem méně vody. Také v této skutečnosti spočívá skrytý potenciál těchto druhů staveb.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky