Plány na dřevostavbu. Na co musíte myslet?

12.3.2021

Nejjednodušší variantou je zakoupení dřevostavby na klíč. V takovém případě máte jistotu, že každý krok provedl profesionál, který se oboru dlouhodobě věnuje a má ponětí o nejčastějších možných problémech, jimž se při stavbě snaží zamezit. Budova pak ale nemusí být designově podle vašich představ, a proto se někteří rozhodují pro stavbu od základů.

Výběr místa

Jistě vás při výběru lokality bude zajímat nejprve občanská dostupnost. Později ale myslete také na skutečnost, že ne každá dřevostavba se hodí do města. Zatímco sruby a roubenky perfektně vyniknou v prostředí vesnice a v okolí přírody, dřevostavba z CLT panelů se hodí i do města. Podle toho, jaké stavby se vám líbí, se můžete přiklonit i k výběru místa.

Účel domu

Projekt by se měl odvíjet hlavně od vašich finančních možností, a především také účelu domu. Dřevostavba pro aktivní obývání bude náročnější než projektování prázdninové chaty. Pokud bude v domě společně přebývat několik lidí, určitě je třeba hned na začátku mluvit s odborníky, aby byl projekt navržen správně. Jinak byste mohli bojovat s nesprávně provedenou zvukovou nebo tepelnou izolací.

Podle účelu se také při projektování zamyslete nad rozvržením pokojů, abyste doma našli trochu soukromí, ale i větší prostory, kde se budete společně scházet.

Originalita

Své nápady můžete v mezích přenést do projektu. Pokud vás láká originální design dřevostavby, směle do toho. Vždy mějte po ruce architekta, který vám zodpoví případné otázky. Někdy jsou totiž představy konstrukčně nefunkční a vyžadují kompromis, aby stavba mohla vůbec fungovat. I ta nejromantičtější představa totiž může skrývat mnoho problémů.

Své nápady se můžete pokusit přivést k životu také pomocí počítačových programů, které jsou přímo určené k tvorbě 3D projektů. Ještě před kontaktováním architekta tak můžete zjistit, že některé navržené prvky zkrátka nefungují. Nikdy se nerozhodujte jen podle půdorysů, které jste si namalovali na papír. Vždy je třeba vidět návrh i v jeho 3D podobě.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky