Jaký je rozdíl mezi roubenkou a srubem?

21.9.2020

Roubenky a sruby jsou v posledních letech opravdu hitem. O tom není pochyb ani sporu. Zatímco někteří o tomto typu bydlení jenom uvažují, jiní se už dávno vrhli do realizace dřevěného příbytku jako z pohádky. Pokud patříte do první skupiny, možná vás zaráží hlavně to, že si nejste jistí tím, jaký je mezi roubenkami a sruby vlastně rozdíl. Pojďme si tuto otázku zodpovědět.

Co jsou to roubenky?

Pokud mluvíme o roubenkách, mluvíme o dřevěných příbytcích, které mají vytvořenou nosnou konstrukci z masivních opracovaných trámů. Jsou pro ně typické rohy stěn s rybinovým spojem čili takzvaným roubením. Roubenky si lze dnes postavit jak v tradičním, tak v moderním duchu. Zamilují si je také milovníci rustikálního stylu bydlení. Výhodou tohoto moderního provedení je hlavně eliminace úniku tepla, což je nejen ekonomické, ale také ekologické.

Aby došlo k zajištění zmiňované tepelné izolace, používají se zásadně takzvané sendvičové roubené stavby. V praxi mluvíme o složení dvou vrstev – o složení dřevěné roubené stěny se svislou mezerou, která je vyplněná tepelnou izolací.

Dnes mají roubenky většinou podobu stavebnice - zkrátka se skládají stejně snadno jako lego. Aby však tato dřevěná pohádková stavba vydržela, důraz se musí klást na pravidelnou údržbu dřeva.

Co jsou to sruby?

Jak vypadají roubenky už víme. Jenže jak vypadají sruby? Liší se zejména tvarem materiálu, který se používá - u srubů se využívá hlavně opracovaná kulatina. Jednotlivé prvky na rozdíl od roubenky přečnívají a vytváří tak typický vzhled srubového domu. Co je však stejné jako u roubenek, tak to, že se i srub vyrábí jako stavebnice, která se na správném místě jenom dá dohromady.

Co je výhodou srubu v porovnání s roubenkou tak to, že lépe snáší povětrnostní vlivy. Při realizaci se totiž dbá na konstrukcí ochranu dřeva, které pak lépe odolává všemu, co ho napadá. Samozřejmě i v tomto případě je třeba klást důraz na správnou údržbu domu. To platí i v případě, že jste majitelem klasického zděného příbytku.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky