24.5.2021
Dřevo je základním stavebním materiálem dřevostavby na klíč a jeho životnost přímo ovlivní i životnost celé stavby. Proto je nanejvýš důležité chránit dřevo před veškerými možnými negativními vlivy. Které to jsou, a jak se proti nim obrnit? Poradíme!
Samozřejmostí při stavbě dřevostavby by měla být volba kvalitního dřeva. Pokud z pily dovezete rozpadající se shnilé trámky, je jasné, že ani sebelepší dodatečná ochrana vás nespasí. Pro stavbu proto volte dřevo z odolného druhu stromu, vysoké kvality a bez poškození. Zároveň nepodceňte ani vhodný typ konstrukce, který například omezí nebo vyloučí vnikání vody do dřeva.
Dřevu výrazně neprospívá vlhkost, proto stavbu maximálně kvalitně odizolujte od vlhkosti a u prvků, které vlhkosti být vystaveny musí (dřevěné krytiny, zábradlí, ploty), řešte provedení tak, aby z nich voda co nejrychleji odtékala a aby mohly dobře vysychat. Zároveň je možné upravit povrch dřeva bariérovou ochranou dvěma nátěry, které zajistí ochranu dřeva po fyzikální i mechanické stránce.
Veškeré použité dřevo pro stavbu dřevostavby nezapomeňte preventivně opatřit ochranou proti škůdcům, mezi které patří zejména dřevokazné houby, plísně a dřevokazný hmyz. V opačném případě vám totiž dřevomorka, červotoč či termit dokáže doslova sežrat celý dům. Volit přitom můžete dnes již i kombinované nátěry či postřiky, které dřevo ochrání vůči všem vlivům současně a jsou vhodné pro dřevo jak v interiéru, tak i v exteriéru. Pokud se chystáte ošetřovat dřevo již napadené, nezapomeňte zničené části dřeva nejprve odstranit – například obrousit apod.
Zároveň můžete dřevo také naimpregnovat látkou, která znemožňuje hoření. Pomocí takovéhoto protipožárního nátěru snížíte hořlavost dřeva a tím i případnou míru škod v případě požáru.