Fasáda pro dřevostavby. Jakou volit?

19.5.2021

Pokud plánujete stavbu moderní dřevostavby, pak jste možná přemýšleli nad tím, jak by váš dům měl na první pohled vypadat – a to nejen ohledně tvaru a velikosti, ale i typu fasády, která dodá domu ducha a styl. Možností je hned několik, od tradičních, až po velmi alternativní.

Klasická omítka

Pokud jste se rozhodli pro stavbu dřevostavby na klíč, ale holdujete vzhledu klasické zděné stavby, pak je pro vás ideální volbou klasická venkovní omítka, jakou znáte odevšad z okolí. U dřevostaveb se ovšem bude lišit podklad, na který budete omítku nanášet. Tím mohou být například OSB desky nebo dřevovláknité desky. Podle typu podkladu je potřeba zvolit i vhodný fasádní systém, kterým může být kontaktní zateplovací systém nebo stěrková hmota.

Pokud jde o samotné omítky, lze u dřevostaveb využít omítku vápennou, akrylátovou, silikonovou nebo i silikátovou. Vápenná omítka je vysoce propustná pro páry, ale není příliš odolná vůči větru. Akrylátové omítky jsou levné, ale mají vysoký difuzní odpor. Silikonové omítky vyžadují naopak dražší penetrační nátěr, ale jsou více odolné. Podobnou odolností disponují i omítky silikátové, které ale mají vysoké nároky na řemeslné zpracování.

Odvětrávaná fasáda

Novinkou v nabídce fasád, která se těší velké oblibě především u dřevostaveb a milovníků ekologického bydlení, jsou fasády odvětrávané, někdy označované také jako provětrávané. Jejich konstrukce spočívá ve vytvoření vzduchové mezery mezi zateplením a vnějším obkladem, čímž vznikne komínový efekt, který zajišťuje odvod vlhkosti ale zároveň i vyrovnává výkyvy teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím. V létě tak chrání konstrukci domu před přehřátím a v zimě zase před extrémním promrznutím. Vrchní obkladová vrstva je přitom nejčastěji tvořena dřevem, takže dodává stavbě charakteristický vzhled.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky