16.12.2020
Podle posledních statistik každý pátý dům na území České republiky je ze dřeva. To nasvědčuje jedině tomu, že se z dřevostaveb stává hit. A i když je pravdou, že zájem roste hlavně o dřevěné domy ze sendvičových panelů, stále větší popularitu registrují domy z masivního dřeva. Právě ty totiž mají nevšední kouzlo, i když jejich cena bývá s ostatními domy trochu vyšší. Cenu však vynahradí ostatní její výhody.
Když se řekne "masivní dřevostavby", možná si automaticky vybavíte horské sruby z filmových příběhů. A vlastně se ani nespletete. Masivní dřevostavby totiž bývají postaveny v podobě srubu. Jejich přední výhodou je udržování příjemného mikroklima v domě. Udržuje se hlavně přirozená vlhkost vzduchu, čímž se eliminuje šíření škodlivých bakterií a virů.
Tím se ostatně dostáváme k vyvrácení mýtů o tom, že dřevostavby rovná se velké množství plísní a roztočů. Jak již bylo zmíněno, dřevostavby si dokážou vytvořit a udržet příjemné klima, které zároveň povede k udržení standardní vlhkosti vzduchu.
Masivní dřevostavby kromě jiného vyvrací ještě jeden velice častý a poměrně zažitý mýtus, a sice ten, že nemají dlouhou životnost. Opak je pravdou. Sice jsou dřevostavby z masivu trochu dražším typem bydlení, na druhou stranu je jejich životnost opravdu skvělá. A to se o ně nemusíte příliš starat, nároky na údržbu jsou minimální. Vlastně spočívají jenom v tom, že je jednou za pár let natřete ochranným nátěrem, aby se zachoval jejich působivý vzhled.
Je však třeba konstatovat, že pokud si chcete postavit dřevostavbu z masivu v podobě srubu, nehodí se všude. Navíc se sruby staví zásadně ručně s pomocí motorové pily a jeřábu. Navíc se nemohou stavět po celý rok, stavba si totiž musí v jistý čas sednout. A to nějakou dobu trvá. Jelikož hrubá stavba musí vymrznout, začíná se se stavbou těsně před zimou.