Dřevostavby od zděného domu nerozpoznáte. Seznamte se s jejich druhy

1.12.2020

Když se řekne slovo "dřevostavba", většina lidí si vybaví klasickou roubenku nebo srub. Jenže pravdou je, že dřevostavby dnes mohou vypadat naprosto stejně jako zděné rodinné domy. I když jsou oba dva druhy staveb rozdílné, přesto jsou díky moderním technologiím a práci architektů zcela nerozpoznatelné. I když samozřejmě mohou dřevostavby vypadat jako roubenky nebo sruby z pohádek, dnes se preferují jiné druhy tohoto příbytku.

Dřevostavby na klíč můžeme rozdělit na několik druhů. Masivní stavby, které již byly zmíněny (čili sruby a roubenky) jsou jenom jedním z nich.

Montované dřevostavby ze sendvičových panelů

Daleko atraktivnějším druhem dřevostavby jsou montované stavby ze sendvičových panelů. V praxi je to tak, že se v továrně vyrobí celé stěny, stropy i veškeré střešní desky a na pozemku se během pár dní jenom smontují dohromady.

Ptáte se, proč se tomuto druhu dřevostaveb říká "sendvičová"? Důvodem toho jsou ony panely, které známou pochoutku k svačině připomínají. Mezi dvěma vrstvami se totiž nachází izolační náplň. To vše poté zpevňuje rám zpravidla z masivu.

Dřevostavby z fošen a hranolů

Setkat se můžete také s dřevostavbami, jež jsou postaveny z fošen a hranolů. Pověřená stavební firma v tomto případě nařezává fošny a hranoly, z nichž posléze postaví konstrukci na míru. Samozřejmě se nezapomíná na izolaci. Závěrem se stěny obkládají, čímž dochází i ke zpevnění celé konstrukce.

Skeletová dřevostavba z trámů

Opomenout nesmíme ani skeletovou dřevostavbu z trámů. Čím se tato dřevostavba liší od zmíněných, tak tím, že se v interiéru nechávají trámy viditelné. Izolace je v tomto případě vložená mezi trámy, zvěnčí je pak obklad ze dřeva (případně také z plechu nebo jiného podobného materiálu).

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky