Dřevostavby a nosnost zdí. Jak jsou na tom?

12.4.2021

V případě dřevostaveb se nejčastěji hovoří o minimalistických bungalovech s křehkou konstrukcí, na kterou není vhodné věšet nic těžkého. Řada lidí má vůči nosnosti zdí u dřevostaveb pochybnosti především při montování nábytku na zdi – ať už jde o police pro těžší předměty, nebo třeba horní kuchyňské skříňky. Dnes ale nemusí být obavy vůbec na místě. Je však potřeba používat i správné pomůcky.

Jaký materiál tvoří stěny dřevostavby

V minulosti byly ke konstrukci dřevostaveb využívány jednoduché stěny z dřevotřískových desek, jejichž nosnost nebyla příliš velká. Dnes jsou ale obavy z nízké nosnosti již neopodstatněné. Při současných stavbách se používají pro nosné zdi sendvičové konstrukce s daleko kvalitnějšími materiály, které mají nejen vyšší nosnost a vysokou pevnost, ale i lepší hlukovou a tepelnou izolační schopnost.

Kolik unese dřevostavba

Dnešní konstrukční desky dřevostaveb unesou váhu 50 až 70 kg na jednu hmoždinku, nemusíte se tedy obávat ani montáže závěsných skříněk, polic, knihoven či bojlerů na zeď. Zároveň u stávajících konstrukcí lze vrat prakticky kamkoliv, jen nesmí být při montáži narušena parotěsná či parobrzdná obálka budovy.

Jaké hmoždinky použít pro dřevostavby

Moderní doba nabízí specializované produkty, a dřevostavby nejsou výjimkou. Pro ukotvení nábytku či čehokoliv jiného na stěnu dřevostavby jsou určeny speciální komponenty. Pokud máte v interiéru sádrokarton, OSB desky, sádrovláknité desky či dřevotřísku, využijete speciální šnekovité hmoždinky do sádrokartonu, univerzální uzlovací hmoždinky, PD hmoždinky či rozpěrné kovové hmoždinky do sádrokartonu. Jejich montáž je obvykle mimořádně jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Nosnost je přitom individuální u každého z produktů a informaci o ní by vám měl dát prodejce.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky