Dřevostavby a jejich vliv na zdraví a psychiku

6.4.2021

Dřevostavby na klíč volí většina stavitelů zejména z ekonomických, ekologických či časových důvodů. Nemálo podstatný by ale mohl být i benefit zdravotní a psychologický, který vás svým významem dost možná překvapí.

Pocit pohody

Studie psychologů prokázaly, že v interiérech ze dřeva se lidé cítí příjemněji a klidněji, aniž by mnohdy dokázali vysvětlit původ pozitivních pocitů. Důkazy jsou ovšem objektivní – snížení krevního tlaku, zpomalení pulsu, odbourání stresu, pozitivní vliv na trávení, soustředění i regeneraci. Důvodem mohou být příjemné estetické pocity, které dřevo vizuálně vyvolává, nebo i éterické oleje, které jsou ve dřevě obsaženy. Na éterické oleje je přitom nejbohatší borovice limba či cedr.

Skvělé prostředí pro alergiky

Dřevostavby jsou ideální variantou pro všechny, kteří trpí alergií, zejména na prach. Ve dřevě totiž nevzniká statická elektřina, a proto prach nepřitahuje. Například cedrové dřevo má pak schopnost i odpuzovat hmyz.

Další negativní element, který díky dřevu můžete eliminovat, jsou pak i mikrobi. Ti se totiž na dřevěném povrchu šíří pomaleji, než na jiných typech materiálů - jedním z důvodů může být to, že dřevo díky absorpci vlhkosti rychle osychá a bakterie tak ztrácejí živnou půdu pro svůj rozvoj. Proto je například i dřevěné kuchyňské náčiní (pro mnohé překvapivě) hygieničtější, než to kovové či plastové.

Pozitivní vliv na zdraví

Dřevo má navíc i silné antibakteriální účinky, které jsou u dřeva listnatých stromů způsobeny přítomnými taniny. Ty jsou nejvýznamněji obsaženy zejména u dubu, jilmu, akátu či ořešáku. Naopak u jehličnatých stromů je antibakteriální schopnost zapříčiněna polyfenoly, které jsou nejhojněji zastoupeny u borovice. Díky těmto antibakteriálním účinkům dřeva přitom dochází ke snížení choroboplodných zárodků i v ovzduší v interiéru.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky