Dřevostavby a hluk v interiéru. Jak to s ním je?

2.5.2021

Dřevostavby na klíč oproti zděným budovám vynikají lehkou konstrukcí, která sice spoří místo, ale u mnohých lidí vyvolává obavy z nedostatečné zvukové izolace, která je při bydlení také potřebná. Jak to tedy se šířením hluku v dřevostavbách doopravdy je?

Dřevostavby a šíření hluku

Obavy z šíření hluku v dřevostavbách se týkají zejména dvoupodlažních domů, nezřídka se ale o dostatečné absorpci hluku ujišťují i budoucí majitelé bungalovů. A je to v zásadě dobře. Není totiž nikdy od věci se ujistit o použitých materiálech a jejich vlastnostech. Rozhodně ale neplatí, že by dřevostavby byly "hlučnější", než stavby klasické. Vždy jde o použité materiály a technologie, případně dispoziční řešení interiéru.

Stavební tipy, jak eliminovat propustnost hluku

Pokud plánujte stavbu dřevostavby, informujte se vždy předem ohledně tloušťky nejen nosných zdí, ale i jednotlivých příček, o použitých materiálech u zdí, o parametrech a vlastnostech izolace, a myslete i na podlahy. U podlah (zejména v patře) je nanejvýš vhodné volit kvalitní izolaci mezi vrstvami podlah a vnitřními stěnami, a to na celou výšku podlahy. Tím zamezíte přenosu kročejového hluku do vnitřní stěny a tím i do dalších místností. Vhodným materiálem pro izolaci jsou dřevovláknité desky, kamenná vlna, podlahový kročejový polystyren, případně sypké materiály. U stěn je pak vhodné volit dostatečnou izolaci ideálně z pružných materiálů v tenčích vrstvách.

Snížení hluku po dostavbě

Pokud už váš vysněný dům stojí, vy nemáte možnost zasahovat zpětně do procesu stavby, ale přesto vás šíření hluku domem trápí, můžete využít ještě dodatečná opatření. Například odhlučnění pomocí tepelné izolace (například polystyrenu) lze provádět v interiéru i dodatečně. Při hluku z podlah v patře ale pomůže například i obyčejný koberec. Při šíření hluku mezi místnostmi může být řešením zase umístění skříní – pokud jimi pokryjete sdílenou zeď, hluk tolik neuslyšíte.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky