Dřevostavba ušetří i desetinu podlahové plochy

8.5.2021

Máte omezené prostorové možnosti a v rámci stavby počítáte doslova každý centimetr? Pak rozhodně oceníte moderní dřevostavby, které při stejném půdorysu nabízejí až o jednu desetinu větší užitnou plochu. Jak je to možné?

Podlahovou plochu šetří zdi

Důvodem, proč dřevostavby nabízejí více užitné plochy než klasické zděné stavby, je tloušťka vnějších i vnitřních stěn. Ty jsou při zachování stejných izolačních vlastností u dřevostaveb tenčí, konkrétně u obvodových zdí nejčastěji mezi 330 a 410 milimetry, zatímco u zděné stavby bývají standardně 500 milimetrů. Díky tomu ve výsledku ušetříte i několik metrů čtverečních podlahové plochy – samozřejmě v závislosti na tom, jak moc členitý interiér máte a kolik zdí v něm je zakomponováno.

Kolik prostoru lze díky dřevostavbě ušetřit?

Konkrétně v rodinném domě, který má zastavěnou plochu 100 metrů čtverečních, budou obvodové konstrukce domu v případě dřevostavby zabírat plochu průměrně přibližně 14,2 m2. U zděné stavby, která disponuje nosnou obvodovou konstrukcí o tloušťce 500 milimetrů, budou stěny zabírat 19 m2. To je úspora celých 5 metrů čtverečních, což už je pěkná šatna, komora, nebo i menší koupelna. A to zde počítáme pouze s úsporou u obvodových zdí. Pokud bychom započítali i úsporu za vnitřní zdi, objem užitné plochy by se zvýšil nikoliv o 5, ale rovnou o 7 procent. Ve vybraných případech, kdy je zdí v interiéru mnoho, pak může jít dokonce až o 15% úsporu celkové užitné plochy, což už v interiéru rozhodně poznáte – a to i u menších domů.

Znamenají tenčí stěny horší vlastnosti?

Tenčí zdi u dřevostaveb by mohli v budoucích majitelích vyvolat pochybnosti o jejich kvalitě. Tento mýtus ale můžeme spolehlivě vyvrátit. Tepelně-izolační vlastnosti zdí u dřevostaveb jsou na stejné kvalitativní úrovni, jako u staveb zděných. A v některých ohledech dokonce ještě lepší. Díky tomu, že u dřevostavby nevytápíte masivní obvodové zdi, totiž rychleji a snáze vytopíte obytný prostor, čímž šetříte i náklady na energie.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky