8.5.2021
Máte omezené prostorové možnosti a v rámci stavby počítáte doslova každý centimetr? Pak rozhodně oceníte moderní dřevostavby, které při stejném půdorysu nabízejí až o jednu desetinu větší užitnou plochu. Jak je to možné?
Důvodem, proč dřevostavby nabízejí více užitné plochy než klasické zděné stavby, je tloušťka vnějších i vnitřních stěn. Ty jsou při zachování stejných izolačních vlastností u dřevostaveb tenčí, konkrétně u obvodových zdí nejčastěji mezi 330 a 410 milimetry, zatímco u zděné stavby bývají standardně 500 milimetrů. Díky tomu ve výsledku ušetříte i několik metrů čtverečních podlahové plochy – samozřejmě v závislosti na tom, jak moc členitý interiér máte a kolik zdí v něm je zakomponováno.
Konkrétně v rodinném domě, který má zastavěnou plochu 100 metrů čtverečních, budou obvodové konstrukce domu v případě dřevostavby zabírat plochu průměrně přibližně 14,2 m2. U zděné stavby, která disponuje nosnou obvodovou konstrukcí o tloušťce 500 milimetrů, budou stěny zabírat 19 m2. To je úspora celých 5 metrů čtverečních, což už je pěkná šatna, komora, nebo i menší koupelna. A to zde počítáme pouze s úsporou u obvodových zdí. Pokud bychom započítali i úsporu za vnitřní zdi, objem užitné plochy by se zvýšil nikoliv o 5, ale rovnou o 7 procent. Ve vybraných případech, kdy je zdí v interiéru mnoho, pak může jít dokonce až o 15% úsporu celkové užitné plochy, což už v interiéru rozhodně poznáte – a to i u menších domů.
Tenčí zdi u dřevostaveb by mohli v budoucích majitelích vyvolat pochybnosti o jejich kvalitě. Tento mýtus ale můžeme spolehlivě vyvrátit. Tepelně-izolační vlastnosti zdí u dřevostaveb jsou na stejné kvalitativní úrovni, jako u staveb zděných. A v některých ohledech dokonce ještě lepší. Díky tomu, že u dřevostavby nevytápíte masivní obvodové zdi, totiž rychleji a snáze vytopíte obytný prostor, čímž šetříte i náklady na energie.