Dřevo jako stavební materiál nemá na trhu konkurenta

14.1.2021

Jaký materiál použít, pokud toužím po krásném příbytku, který mi bude kdekdo závidět? Sáhněte jednoznačně po dřevu! To je dnes považováno za materiál, jenž nemá konkurenta. Tedy alespoň co se poměru cena/výkon týče. Navíc patří dřevo k obnovitelným zdrojům (prakticky jako jediný materiál). I to má jistě vliv na to, že dřevu jako takovému roste popularita enormní rychlostí.

To ostatně prokazují i statistiky, které tvrdí, že dřevostavby získávají popularitu takovou rychlostí, jaká se nepamatuje. Důvodem tohoto zájmu je především rychlost výstavby, ale také nízké pořizovací (a následně také provozní) náklady. Samozřejmě nesmíme opomenout již zmiňovaný fakt, a sice že se při výstavbě dřevostavby na klíč používá obnovitelný materiál čili dřevo.

Dřevostavby moderního vzhledu

Mnoho lidí se domnívá, že dřevostavby nevypadají moderně. Že jsou to staré známé roubenky, které si pamatujeme z pohádek. Nebo že to jsou velké masivní sruby, na které narážíme při procházce kolem lesa. Jenže pravdou je, že dřevostavby dnes mohou mít opravdu moderní vzhled. Od klasických zděných domů mohou být k nerozeznání podobné. Nevěříte? Pak si jednu takovou pořiďte!

Nejeden architekt se přesvědčil o tom, že dřevěná konstrukce dovoluje rozmanité architektonické ztvárnění domu. Uzdu své fantazii tak při návrhu klidně můžete popustit. Ovšem pamatujte na to, že stejně jako klasické domy, musí i dřevostavby splňovat normované stavebně fyzikální nároky, jako je pevnost nebo trvanlivost či požární odolnost.

Několik desítek tisíc nových dřevostaveb rok co rok

Současná situace je po stránce stavění dřevostaveb daleko lepší než situace před deseti lety. Z celkového počtu realizovaných staveb dřevostavby zaujímají více jak dvacet procent. V porovnání s dobou před deseti lety je to opravdu obrovský posun. Tehdy z celkového počtu realizovaných staveb zabíraly dřevostavby jenom necelých šest procent.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky