5 typů dřevostaveb podle konstrukce. Která je pro vás tou pravou?

28.3.2021

O dřevostavbách jste už určitě slyšeli. Co se ale pod pojmem moderní dřevostavba představíte? Stylovou roubenku, anebo naopak stavbu z panelů, na které není na první pohled nijak znát, že její jádro tvoří dřevo? Možností je celkem 5!

Dům montovaný z panelů

Jednou z nejoblíbenějších variant dřevostaveb je stavba ze sendvičových panelů, které jsou vyrobeny na míru ve výrobní hale a na místo stavby putují již pouze připravené ke smontování. Díky tomu rapidně roste rychlost výstavby, která trvá jen několik dní. Panely jsou přitom tvořeny z vnějších vrstev dřevotřískových desek nebo překližky s vnitřní izolační vrstvou a každý panel navíc zpevňuje rám z masivu. Kromě rychlosti výstavby tato varianta potěší i nízkou cenou a možnosti výstavby bez ohledu na počasí.

Skeletový systém

Viditelné trámy a prostor členěný dřevěnými sloupy najdete v interiérech tvořených skeletovým systémem z trámů. Mezi trámy, které tvoří konstrukci domu stejně, jako se tvoří například běžně konstrukce střechy, se vkládá izolace. Trámy s izolací jsou pak zvenčí obloženy dřevem, plechem, či jiným odolným materiálem. Specifikem těchto domů je poutavý vzhled interiéru s trámy a výhodou je jednoduchost stavby více podlaží.

Konstrukce z fošen či hranolů

Další variantou je konstrukce domu vytvořená z hranolů a desek na míru na místě stavby. Stěny z desek jsou rovněž zaizolovány a následně obloženy dřevovláknitými deskami, překližkou či sádrokartonem. Tato varianta je více variabilní a méně nákladná na dopravu, časově je ale již náročnější.

Panel z masivu

Jinou možností jsou prefabrikované panely z masivního dřeva, na které se nejčastěji zvenku montuje dřevovláknitá izolace. V takovýchto domech je dřevěná stěna v interiéru viditelná, což domu dodává specifickou podobu. Z funkčního hlediska je pozitivní vysoká pevnost stavby i při více podlažích a dobré izolační vlastnosti.

Roubenka nebo sruby

Roubenka či srub jsou starými známými představiteli stavby ze dřeva, jejichž konstrukce je tvořena čistě z trámů. Díky tomu není potřeba žádná další izolace a domy tohoto typu mají typický vzhled s přiznanou dřevěnou konstrukcí. I roubenku lze ale samozřejmě obložit, a to jak z interiéru, tak i z exteriéru. Tento typ staveb se skvěle hodí pro rekreační účely, kde typický vzhled dřeva dotváří specifickou atmosféru, nezklame ale ani zájemce o celoroční bydlení.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky