18.10.2020
Od letošního roku se musí stavět jedině nízkoenergetické domy. Proč si tedy nepostavit rovnou dřevostavbu, která splňuje požadavky na spotřebu energie? V současné době se jedná o moderní alternativu klasického zděného domu, kterou byste často od klasického bydlení ani nerozpoznali. Oproti domům stavěných z cihel a malty však má dřevostavba řadu výhod. Jakých?
Přední výhodou je bezesporu rychlost výstavby. Zatímco u zděného domu byste pokládali teprve základy, u dřevostavby budete mít za tu stejnou dobu hotovou hrubou stavbu. Moderní dřevostavby je možné stavět po celý dlouhý rok, tudíž během roku nedojde k útlumu na stavbě a během předem dohodnuté doby je můžete mít opravdu k dispozici - připravené k nastěhování.
Nejen rychlost, ale také ekologičnost je jednou z hlavních výhod dřevostaveb. Jelikož má dřevo fantastické izolační vlastnosti, nemusíte se bát toho, že byste protopili majlant. To potěší ostatně i planetu jako takovou. Navíc i dřevostavba může být nositelem dalších úsporných opatření, jako jsou tepelná čerpadla nebo fotovoltaika – i tím lze snížit energetickou náročnost rodinného domu a potěšit tak nejen peněženku, ale také životní prostředí.
Většina lidí se domnívá, že dřevostavbu sužují plísně a kůrovci či jiní škůdci. Jenže tomu tak není. Konstrukce domy prochází mnohými ochrannými nátěry a dalšími podobnými postupy, aby se zamezilo škůdcům i plísním, jež plynou z vysoké vlhkosti. Abyste si však byli stoprocentně jistí svým zdravým bydlením, je dobré investovat do několika doplňků, a to kupříkladu do hliněných omítek nebo příček z nepálených cihel. Ty navíc dodávají hřejivý pocit domova a zbavují interiér škodlivin.
Věděli jste, že pokud budete chtít provést rekonstrukci svému dřevěnému příbytku, obejdete se bez zbytečného bourání? Dřevostavby jsou totiž připraveny na případné nástavby. Lze je rozšířit hned o další bytovou jednotku nebo o několik místností.